Program bemutatása

EFOP 1.4.2.-16-2016-00005 „Lehet jobb a gyerekeknek a Baktalórántházai kistérségben II.” című projekt

Tájékoztató a projekt működéséről

Baktalórántházai Szociális Segítő Szolgálat Társulás
Projekt időtartama:2017.10.01-2022.12.31.

A projekt gazdája a Baktalórántházai Szociális Segítő Szolgálat Társulás, mely a Baktalórántházai Járás család és gyermekvédelmi központjának a fenntartója. A társuláshoz együttműködő partnerként csatlakozik az elődprojektben is részt vevő Apagy, Nyírtét, Berkesz, Nyírtass, Nyírkarász. A társulás képviseletére jogosult vezetője az elnök, Baktalórántháza Város polgármestere Nagy Lajos. A társulás tagönkormányzatai: Baktalórántháza, Laskod, Nyírjákó, Nyírkarász, Nyírkércs, Nyírmada, Nyírtass, Rohod. Nyírmada település a projekt szempontjából nem érintett. A tagönkormányzatok 2016. év elején a társulási megállapodásukban rögzítettek szerint szociális intézmény közös fenntartását vállalták.

A társulás fő feladata a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben foglalt családsegítés, házi segítségnyújtás, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, étkeztetés, nappali ellátás és idősek otthona, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvényben foglaltaknak megfelelő gyermekjóléti szolgáltatás és gyermekek átmeneti otthona biztosítására létrehozott intézmény eredményes és hatékony működtetése a vonatkozó jogszabályok megtartásával.

A projekt működése

A programok megvalósítását az elsősorban helyi szakemberekből álló projektmenedzsment, és szakmai megvalósító csoport végzi. A Gyermekesély Iroda, valamint az újonnan megalakuló Gyermekesély Bizottság képviseli és érvényt szerez a térség szegény, többnyire halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek érdekeinek a települések döntéshozó szervei, a szociális segítő szolgálat társulása és a helyi lakosság előtt. Ezzel egyidejűleg összeköti a területi döntéshozókat és a tevékenység célcsoportját. A Gyerekesély Bizottság felel a Gyerekesély stratégia és cselekvési program kidolgozásáért, támogatja annak legszélesebb körű és a helyi közösségekkel való megismertetését és elfogadását, valamint nyomon követi és értékeli annak megvalósulását.

Gyerekesély Iroda

2017. október 01. napjával megkezdte az operatív feladatokat a projektmenedzsmenttel és a projekt szakmai vezetőjével. A projekt szakmai megvalósításához 2017. november 15. napjával 5 fő szakterületi koordinátor és 3 fő szakmai asszisztens került alkalmazásra.
A közreműködők kiválasztásánál fontos szempont, hogy helyi szakember legyen, ezzel is javítva a járás foglalkoztatási mutatóit.

Tervezett tevékenységek

A járási család- és gyermekjóléti központ szolgáltatásainak bővítése, erősítése, keretében a járási szintű kapcsolattartási ügyelet megszervezéséhez a projekt keretén belül egy kapcsolattartási szoba kialakítására és berendezésére kerül sor. A kapcsolattartási szoba szolgáltatásaihoz kapcsolódó eszközök és egyéb beszerzését jelen pályázatból valósítjuk meg. A család és gyermekjóléti központ irodahelyiségeinek felújítása és egyéb tárgyi eszközök beszerzése az EFOP-2.1.2-16 Gyerekesély programok infrastrukturális háttere című pályázatból valósul meg.

Család- és Gyermekjóléti Központ, a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat munkatársaival közösen kéthavonta egy alkalommal (egy alkalom 3 óra) a beilleszkedési és magatartási problémákkal küzdő gyermekek részére motivációs filmet vetítenek, filmklubot szerveznek. A látottakat, a film tanulságait közösen feldolgozva a film értékeit megjelenítve próbálnak pozitív hatást gyakorolni a gyermeki személyiségfejlődésre.

2 fő családi és gyermekjóléti asszisztenskerül alkalmazásra, a helyi szolgáltatói teamhez (család- és gyermekjóléti szolgálatok) rendelve végeznek egyfajta „otthonközeli” feladatokat az egészségügy és a szociális terület mezsgyéjén a nehézkörülmények között élő családoknál. 

Az iskolai szociális munka alkalmazásának kötelezően bevezetendő időpontja 2018. január 01. A zökkenőmentes bevezetés érdekében a projekt keretei között 3 fő óvoda/iskolai mentor kerül alkalmazásra, aki figyelemmel kíséri elsősorban a szegregátumokban, továbbá a településen a gyermekek óvodai, iskolai beiratkozását, rendszeres óvodába és iskolába járását, tanulmányi előmenetelét.

Innovatív módszerek kidolgozása és alkalmazása a rászoruló (rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő) gyermekes családok számára, a helyi szakemberek javaslata alapján innovatív alapot hozunk létre, melyet a Gyerekesély Bizottság felügyeletével egy térségi civil szervezet kezel. Az alap felhasználása elsősorban innovatív módszereket kidolgozó, bevezető, alkalmazó, ismertető szociális intézményeket, egyházak által működtetett szolgáltatásokat és civil szervezeteket támogat.

A projektgazda krízisalapot hoz létre, mely a térség hátrányos helyzetű családjai, gyerekei, illetve civil szervezetei részére állhat rendelkezésre. Térségi szociális szakemberek közreműködésével, az alap felhasználásának lehetőségeit szabályzó dokumentum kerül kidolgozásra, melyet a Gyerekesély bizottság hagy jóvá. Az alap felhasználása ezt követően a dokumentumban leírt szabályok és feltételek szerint történik.

Szakmaközi hálózat: A szakmaközi hálózatok átfogó célja a kistérség minden lakója által elérhető, magas szintű szolgáltatásokat biztosító intézményrendszer létrehozása, működtetése a gyermekek (és családjaik) helyzetének alakulásában kulcsfontosságú egészségügy, szociális és gyermekjóléti szolgáltatások, gyermekvédelem, oktatás, közművelődés stb. területén. A hálózat működésének értéke, hogy a jelzőrendszer tagjai folyamatosan kapcsolatban vannak egymással, a gyermekek érdekeit szem előtt tartva. Fő témái: a nevelőszülői hálózat működése, gyermekvédelmi jogszabályok változása, a szociális helyzetből adódó hátrányok kezelése, a családi nevelés konfliktusai, a gyermekjóléti intézmények működésének tapasztalatai, jó gyakorlatok megismerése.

Műhelyfoglalkozások: pedagógiai, civil, foglalkoztatás- célja a különböző szakterületek részéről felmerülő igényekhez kapcsolódó tanácsadói szolgáltatás.

Képzések: Babamasszás tanfolyam: A tanfolyam elvégzésével a védőnők szakmai, ill. gyakorlati tanácsot tudnak majd adni a szülőnek addig is, amíg a gyermek speciális szakember kezébe kerül, lehetséges, hogy a baba fejlődése is szépen beindul.

Civil Kollégium képzése projektben tervezett Közösségi házak munkatársai közül 10 fő a Civil Kollégium által akkreditált 120 órás közösségi munkás képzés.

Az OKOS (KOC) KA eszközcsalád fejlesztői pedagógiai alkalmazása: A járás területén tanító pedagógusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak tanulást segítő 30 órás akkreditált pedagógus továbbképzést valósítunk meg a program keretei között.

Mediátor képzés: A kapcsolattartási ügyelet szolgáltatás hatékonyságának növelése érdekében a Család- és Gyermekjóléti Központ munkatársai mediátor képzés elvégzésével szeretnének hozzájárulni az eredményes kapcsolattartási ügyeletek lebonyolításához.

Szupervízió (egyéni és csoportos): iskolai/óvodai szociális munkások, családgondozók, családsegítő gyermekvédelmi asszisztens, védőnők, pedagógusok, óvónők, közösségi ház munkatársai és egyéb szociális területen dolgozók részére.

Szülők számára – különösen óvodás kor alatti gyermekkel – gyermeknevelést támogató motivációs képzések, rendezvénysorozatok szervezése: Baktalórántháza Bóbita Gyerekházban és Petneháza közösségi térben lehetőséget szeretnénk biztosítani csoportos és egyéni konzultációt a szülőkkel, interaktív Szülőtréning, Adósságkezelő tanácsadás, Mese délután. Korai képességfejlesztés- Dinamikus- szenzoros- integrációs terápia célja a lehetséges legkorábbi észlelése a pszicho szociális és szomatikus fejlődés béli elmaradásoknak. A dinamikus- szenzoros- integrációs terapeuta irányításával, a szülők aktív bevonásával, a problémával kapcsolatos igen fontos ismeret átadásával építi fel a szűrést és a kezelést. A hátrányos helyzetű, alacsonyan képzett fiatal szülők felzárkóztatása érdekében élményalapú álláskeresési klub megvalósítása.

A járás területén hiányzó, vagy a szükségletekhez képest nem megfelelő mértékben rendelkezésre álló szaktudás és szakértelem programba vonásának elősegítése érdekében: Gyermek orvosi ellátás/szűrés biztosítása alkalmi jelleggel, Gyermekpszichológiai ellátás biztosítása a térség valamennyi települése számára heti 40 órában foglalkoztatott pszichológus alkalmazásával, Fejlesztő pedagógus és Utazó gyógytornász foglalkoztatása heti 40 órában.

Közösségi ház: Ófehértó- Ligettanya (előd projektben ), Baktalórántháza, Nyírkarász szegregátumban

Segítő ház: Ramocsaháza szegregátumban (előd projektben)

E tevékenység keretein belül a szegregátumokban élő, halmozottan hátrányos helyzetű családoknak élményszerű lehetőséget biztosítanak a szabadidő hasznos és kulturált kihasználására, környezetbarát szokások kialakítására. A közösségi ház és a segítő ház által folyamatosan biztosított szolgáltatások: mosási, tisztálkodási lehetőség, tanácsadások felnőttek és gyerekek számára, szabadidős foglalkozások, tanulási, felzárkóztatási tevékenység, internet használat, konyhakertprogram, védőnői és családgondozói fogadó órák, adósság kezelési tanácsadás, általános közösségi rendezvények szervezése és megvalósítása.

Szabadidős programok: A kistérségben nehéz anyagi helyzetben lévő családok és gyermekei számára nyújtanak segítséget ezek a projektelemek, mivel térítésmentesen biztosítanak részvételi lehetőséget az egyébként nagy kiadással járó szabadidős programokon. A nyári táborok során évente 75 gyerek részére 5 nap 4 éjszakás tematikus tábor kerül megrendezésre. A táborok sport, nyelvi, színjátszó témában teljes ellátással és foglalkoztatással valósulnak meg. Egynapos kirándulás: nyaranta összesen 40 alkalommal (a nyári szünidő 10 hetében hetente 1-1 napos) kirándulás lehetőségét biztosítunk a rászoruló gyerekek számára.

Pályaorientációs szolgáltatás során a7-8. osztályos tanulók számára középiskolák és munkahely látogatások segítik a helyes pályaválasztást és a továbbtanulási lehetőségek választását.

Az Apagyi kézműves ház (előd projektben kialakítva) folyamatos működésével biztosítja a településen élő fiatalok és felnőttek számára a tevékeny és hasznos szabadidő eltöltését. Szakmai nyílt napok során 12 féle hagyományos mesterséggel ismerkedhettek meg a kistérségi települések lakói. Szabadidős és kézműves táborok megvalósításával, szakemberek biztosításával teszik vonzóvá a hagyományápolást felnőttek és gyerekek részére.

Ifjúsági közösségek projektelem hét településen valósul meg. Cél: Klub, fórumok megszervezése, önsegítő közösségek kialakítása, támogatása, önkéntesség elterjesztése.

Gyermekszabadidős tevékenységek során gyerekszínházi előadások, gyermekműsorok szervezésére, Fesztiválok szervezése (Lurkófesztivál, Gyerekfesztivál). Nyári napközi az étkezések biztosítását kiegészítő programok keretében a településekkel együttműködve Tánctábort, Történelmi tábort, Horgásztábort, Bibliai hetet, Kézműves tábort szervezünk.


EFOP-2.1.2-16-2017-00007 jelű, „Lehet jobb a Gyerekeknek a Baktalórántházi kistérségben II infrastrukturális háttere” című projekt

Projektgazda:               Baktalórántházai Szociális Segítő Szolgálat Társulás

Projekt megvalósítás időszak:   2018. január 1. – 2019. március 31.

Projekt összköltségvetése:                    100.000.000 Ft

A projekt keretében az alábbi fejlesztések valósultak meg:

1. Építési, felújítási munkálatok

Baktalórántháza Rákóczi út Gyerekesély Közösségi Ház kialakítása épületfelújítással (önkormányzat által megvásárolt családi házból közösségi funkciót ellátó épület kialakítása (közösségi tér, konyha, mosókonyha, zuhanyzó, mosdó, irodahelyiség). Baktalórántháza Rákóczi út Gyerekesély Közösségi Ház -hoz kapcsolódó játszó -és sportudvar kialakítása játszótéri eszközök, valamint 2 db focikapu telepítésével. Család -és Gyermekjóléti Szolgálat irodahelységek felújítása (festés, burkolás, elektromos felújítás). Baktalórántháza Nyírkércsi út Szabadidő Centrumbelső felújítása, fűtéskorszerűsítése.

Ófehértó -Ligettanya Gyerekesély Közösségi Ház belső felújítása (tisztító festés, burkolás). Ófehértó -Ligettanya Gyerekesély Közösségi Ház játszó és sportudvar kialakítása (játszótéri eszközök telepítése, 2 db focikapu telepítése)

Nyírkarász Madai út Gyerekesély Közösségi Ház kialakítása épületfelújítással (önkormányzat által megvásárolt családi házból közösségi funkciót ellátó épület kialakítása (közösségi tér, konyha, mosókonyha, zuhanyzó, mosdó, irodahelyiség). Nyírkarász Madai út Gyerekesély Közösségi Ház -hoz kapcsolódó játszó -és sportudvar kialakítása játszótéri eszközök, valamint 2 db focikapu telepítésével

Ramocsaháza Settlement Ház bővítése (30 nm -es közösségi térrel). Ramocsaháza sportudvar kialakításához 2 db focikapu beszerzése

2. Eszközbeszerzések

Gyerekesély Irodához kapcsolódóan: mikrobusz beszerzés (1 db 9 fő szállítására alkalmas mikrobusz beszerzése), 2 db rendezvénysátor beszerzése, multi színes hálózati lézer nyomtató, fénymásoló, tűzoltókészülékek beszerzése. Család-és gyermekjóléti szolgálat munkatársai részére utcai szociális munka elvégzéséhez eszközbeszerzés: 1 db robogó, egy darab nagyteljesítményű mosógép, televízió, másoló-nyomtató. Baktalórántházán Nyírkércsi út Szabadidő és Sportcentrum eszközbeszerzése: heverők 25db, székek 100 db, szekrények 10db, asztalok 6db, étkészletek 100db, merőkanál 4 db kerülnek beszerzésre.

A Leveleki Szabadidő és Sport Centrumban működtetetett kempingben eszközbeszerzés: mikrohullámú sütő 8 db, hűtőláda 1 db, hűtőszekrény 10 db, gáztűzhely 2 db, televízió 1db, tároló doboz 62 db, sarokasztal 10 db, sörpadgarnitúra 4 db, Műanyag focikapu készlet 2db, Darts tábla nyilakkal 2 db, Alumínium összecsukható roller 5 db, Röplabda 2 db, Fém tollaslabda készlet 10 db, Bőr focilabda 3db, Gumilabda 5db,Ping-pong készlet 4db,Hullahopp karika 5db,Strandfoci 4db,Frizbi 10db,Ütős labdajáték 3db,Monopoly 1 db ,Gazdálkodj okosan 2 db, Tick Tack bumm társasjáték 1db,Kültéri pingpongasztal 1db,Kosárlabda állvány 1db,Kosárlabda 2 db, Röplabda szett 1db,Jenga 2 db, Csocsó asztal 1 db.

Nyírtass közösségi tér eszközbeszerzés: 4 db szék, étkészlet 40 db, 4 db merőkanál, leveses tál 4 db, késkészlet 1 db, konyhabútor 1 db, parafa tábla 1 db, 2 db forgószék, 2 db nyitott kombinált szekrény, 2 db íróasztal, 1 db mikrohullámú sütő, 1db hűtőszekrény, 1db gáztűzhely.

3. Projekt megvalósításához kapcsolódó egyéb tevékenységek

Előkészítés, menedzsment. Közbeszerzés költsége. Tájékoztatás és nyilvánosság biztosítása. Műszaki ellenőrzés. Rezsiköltség.